ESITTELYSSÄ seuran varapuheenjohtaja Jukka Hämäläinen

12.10.2021

Jukka Hämäläinen on seuramme toimelias varapuheenjohtaja ja hän vastaa Masters -ryhmän toiminnasta. 

Päivätöikseen Jukka pyörittää keskisuurta metallipintoihin erikoistunutta yritystä Tuusulassa. 

Uintiuran Jukka aloitti juniorina keskellä Suomea Pieksämäellä, uuden uimahallin avautumisen myötä. Tuolloin hän myös kiersi kisoja ympäri Suomea reilun viiden vuoden ajan. Lyhyen, noin 27 vuoden 😊 tauon jälkeen Jukka innostui Masters -uinnista sattuman kautta ja jäi uudelleen koukkuun uintiharrastuksen pariin.

Nyt reilun 10 vuoden ajan hän on ollut enemmän ja vähemmän aktiivisesti mukana Masters -toiminnassa, niin uimarina kuin seuran toimihenkilönä. Kilpailut kiinnostavat edelleen ja Jukka onkin kiertänyt Masters -kisoja sekä koti- että ulkomailla. Harjoittelussa ja kilpailuissa tavoite on oman kunnon ylläpito ja harrastaminen mukavassa seurassa!