Seuran joulujuhlaa vietettiin lämminhenkisessä tunnelmassa Keravan uimahallilla

12.12.2022

Seuran joulujuhlaa vietettiin lämminhenkisessä tunnelmassa Keravan uimahallilla. Paikalla oli huikeat yli 50 henkeä seuran joka ryhmästä. Edustettuna oli vesipallo, harrasteryhmät, kilpauimarit, masters ja triathlon.

Ohjelmaan kuului perinteisesti liikuttavia puheita, seuratoimijoiden sekä urheilijoiden palkitsemisia sekä leikkimielistä kisailua altaalla.

Menossa mukana olivat myös partiolippukunta Sammon Takojat, jotka pitivät eläinten tunnistusrastia sekä opettivat partiolaisten solmujen sitomista ja tätä taitoa hyödynnetiin myös hengenpelastusrastilla. Vesipallorastilla heiteltiin palloja maaliin ja joukkueen pisteet laskettiin yhteen, heittoetäisyys määräytyi heittäjän pituuden mukaan. Tapahtuman kruunasi jännittävä viesti, jossa jokainen osallistuja pisti parastaan ja teki varmasti oman ennätyksensä. Voittajajoukkue palkittiin mahtavilla tikkareilla. Juhlat loppuivat tietenkin aivan liian nopeasti ja oltaisiin voitu jatkaa vielä vaikka kuinka pitkään.


Masters-ryhmän palkinnot ja uintimerkit saivat:

 • Syksyn onnistuja -Karri Muinonen
 • Syksyn tsemppari - Eeva-Mari Karine-Galambosi
 • Syksyn yllättäjä - Elina Rokka

Triathlon:

 • Syksyn tsemppari-Suvi Kaunisto

Kilpauinti:

 • Syksyn onnistuja- Poppy Liiva

Vesipallo:

 • Vuoden vesipalloilija - Venla Katainen

Ensimmäistä kertaa luokkamerkin uineet uimarit:

 • Joni Kitinoja Kultamerkki 100 vu 57,02
 • Eeva-Mari Karine-Galambosi Pronssimerkki 50 vu 36,86
 • Niina Lehmusvirta Rautamerkki 50 vu 39,66
 • Elina Rokka Rautamerkki 50 vu 38,15
 • Sari Kukkonen Pronssimerkki 100 ru 1:42.96 ja 200 ru 3:40.01
 • Taru Niemi 100 vu 1:19.23

Onnittelut kaikille palkituille!